Genel

Hiçbir iyilik cezasız kalmaz…

Yaşamım boyunca tüm insanların zarar görmemesi için çaba gösterdim.  Anlamadığım şey onların zarar görmelerine izin vermem gerektiği idi. Tecrübe dediğimiz kelime bizim yaşam dediğimiz bu oyunda hep yenildiğimiz bölüm  … Yenilgi demeyelim buna mola diyelim. Hayata her mola verdiğimizde dinlenip yeni bölümlere başlıyoruz.  Peki molalarda neler yapıyoruz. Düşünüyoruz, ağlıyoruz, kapanıyoruz, mutsuz oluyoruz kısaca kendimizi güncelliyoruz. Sonra tıpkı bilgisayarda olduğu gibi yeniden başlat diyoruz. Ve işte yeniden başlıyoruz. Bir sonraki molaya kadar hayat hızlıca akıp geçiyor ve sonra bir kamyon çarpıyor…

Tecrübe , mola verene kadar geçtiğimiz tüm yolların toplamı. Kilometrelerce yol gitsekte yine bir sonraki durakta mola vermekten vazgeçmiyoruz. İyilik yapmak bazen doğru bir davranış değildir. Bazen hayatı akışına insanları da yoluna bırakacaksınız. Ki zaman geçtikçe hatalarını kendileri anlayıp sizin haklı olduğunuzu kendileri görsün. Siz onlara hatalı olduğunu söylerseniz her zaman suçlu siz olacaksınız.

Bir derviş olup insanoğluna nasihat etmenize gerek yok. İnsan olup susmak da sizin bilgeliğinizi gösterir…

Lider Olmak bazen hata yapmalarına izin vermekdir.

Bir yolcu harap kulübesinin önünde çıplak ayakla oturmuş sigarasını tüttürüyordu. Oradan geçen bir yabancı, köylüden bir bardak su istemek için yanına gitti. Muhabbete başladılar:

”Bu sene pamuk nasıl?”diye sordu adam.

”Pamuk ekmedim” dedi köylü.

”Peki, mısır nasıl?”

”Ekmedim. Yağmur yağar diye korktum.”

Adam mahcup oldu fakat neşesini bozmamak için sordu: ”Patates nasıl?”

”Ekmedim. Hastalık gelmesinden korktum” dedi köylü.

”Peki, ne ektin?” diyen adama köylü: ”Hiçbir şey ekmedim, kendimi emniyete aldım” diye cevap verdi.

Bu köylü tarlasını ekmedi ve boş bir tarlası var. Bir çok insan da hayat tarlasına korkuları yüzünden ekim yapamıyor ve boş bir hayatın kenarında sigarasını tüttürüyor.

Başarılı insan, hatasından ders alır ve hata yapmaktan korkmaz…

Sizlere her zaman bir hatırlatma yaparım. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Başarılı insanları örnek alın. Başarılı insanlar birçok hata yapar ama doğruyu bulana kadar asla vazgeçmezler. Önünüzde ki örneğin sonucu hüsran ise ısrarla devam etmek istiyorsanız da size dur dememek gerekir. Özellikle de bizim sektörümüzde.

Neden mi?

Lider ekibinin başarılı olması için çaba gösterirken ekibi onun bu çabasını değil daha kolay nasıl başarıya ulaşacağını hesap eder. Siz lider olarak hatayı görüp uyarın ama dur demeyin bu sefer ekip sizin onların başarılı olmasını istemediğinizi söyler. İnsanoğlunun doğası bu değişmez.

Yani yaptığınız hiçbir iyilik CEZASIZ kalmaz. O yüzden iyiliğin dozunu kaçırmayın derim.

Sevgiyle Kalın

Fatma Arslan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.